Off Canvas

 

AR-GE ÇALIŞMALARI

AR-GE Çalışmaları :

 

1). ODOR ELEKTRONİK BURUN İle Amonyum Nitrat Tespiti :

Toprak altına gömülen 100kg-1000kg arasındaki Amonyum Nitrat gübresi toprak altından toprak yüzeyine doğru amonyum, amonyak ve azot gazı sızıntısı yaparlar. Bu sızıntı toprak yüzeyine temas eden havada oksijen konsantrasyonunda önemli ölçüde değişime yol açmaktadır. Geliştirdiğimiz elektronik burun toprak yüzeyindeki oksijen konsantrasyonundaki değişimi göstermekte ve amonyum gazını tespit edebilmektedir. Bu elektronik burun Amonyum Nitrat patlayıcılarını bulmada kullanılabilir.

2). Tanklarda Zararlı ve Kimyasal Gazların Tespiti :

 

Tanklara yapılan saldırılarda kokpite duman, karbondioksit, karbonmonoksit, barut ve kimyasal gaz kokusu gibi kokular oluşmakta ve kokpiti kullananları etkilemektedir. Geliştirdiğimiz koku analiz cihazı bu kokuları tespit etmekte ve ayırmaktadır.

Ayrıca Tank üstüne konulacak koku analiz sistemi ile tank üstüne atılan yapancı sıvı ve patlayıcıların kokusunu almakta, kokuyu ayırmakta ve tankı süreni uyarmaktadır.

Bununla beraber koku analiz cihazı tankda oluşabilecek yangının kokusu algılayabilmektedir.

3). Uçak İçindeki Zararlı Gazların ve Uçak Gövdesinde Meydana Gelebilecek Hasarların ODOR ELEKTRONİK BURUN İle Tespiti :

 

Geliştirdiğimiz prototip koku analiz cihazı pilotun anal yoldan gaz saldığını tespit etmektedir.

Uçakta meydana gelen arızadan veya kabloların ısınmasından dolayı ortaya çıkan kokuyu tespit edebilmektedir.

Uçak gövdesinde iğne deliği kadar bir yer açıldığında ortamdaki oksijen konsantrasyonu değişmektedir. Koku analiz cihazı bu değişimi kolaylıkla algılayabilmektedir.

Gövde içinde yangın başlangıcında ortamdaki hava değişimini koku analiz cihazı kolaylıkla algılayabilmektedir.

Uçak Motorundan çıkan zararlı gazlar bir şekilde uçak gövdesinin içine ulaştığında koku analiz cihazı bu gazları tespit edebilmektedir.

4). Pilotun Düşme Anında ve Sonrasında Nefes Kontrolünün ODOR ELEKTRONİK BURUN İle Yapılması ve Kuleye Bilgi Verilmesi : Savaş esnasında veya arıza sebebi ile uçağın veya helikopter pilotunun nefes alış verişi, nefes alma esnasında verdiği karbondioksit ve nefes kokusunun miktarı elektronik burun ile kontrol edilmektedir.Belirli zaman aralığında pilotun nefesi elektronik burun ile kontrol edilme esnasında  yaşamsal bir sorun olduğunda pilotun durumu uydu aracılığı ile kuleye bildirilmektedir.

5). Pilot Kontrol - Pilotun Bayılma Anını ODOR ELEKTRONİK BURUN İle Tespit Edilmesi Savaş, türbülans veya başka bir nedenle Maske ile Nefes aldığı esnada oksijen, karbondioksit ve daha önce tanımlanan ve öğretilen pilotun nefes kokusunda  ciddi bir değişim elektronik burun ile tespit edilir, nefes almasında zorlanma veya az nefes aldığı tespit edildiğinde uydu aracılığı ile kuleye otomatik olarak mesaj gönderilir. Bu esnada istenirse uçak otomatik pilota bağlanır.

6). Kimyasal Silahlar : Kimyasal silahlar, genellikle yarattıkları olumsuz sonuçlara yani toksik özelliklerine göre sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırma yapılırken, sinir gazları, yakıcı gazlar, solunum sistemine etki edenler ve kan zehirleri olarak asıl olarak dört ana gruptan söz ediliyor:

a- Sinir gazları (Sarin, Soman, Tabun, Vx)

b- Yakıcı gazlar (Hardal Gazı, Azotlu Hardal, Levisit)

c- Solunum sistemi ve akciğer dokusunu tahriş edenler: (Fosgen, Difosgen, Klor)

d- Kan zehirleri (Siyanür, Siyanojen Klorür )

Bütün kimyasal gazlar havadaki gaz konsantrasyonunu yoğun bir şekilde değiştirirler. Özellikle oksijen gaz konsantrasyonunu yüksek anlamda etkilemektedirler. Geliştirdiğimiz ODOR ELEKTRONİK BURUN havadaki oksijen konsantrasyonundaki değişimi kontrol ederek çalışmaktadır. Bu anlamda bir kimyasal saldırıyı kolaylıkla tespit etme yeteneğine sahiptir.

Organizasyon

ODOR CONTROL

TEKNOLOJİK SİSTEMLER VE GIDA ARGE SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

ÜRETİM

ODOR CONTROL TEKNOLOJİK SİSTEMLER VE GIDA ARGE SAN.TİC.LTD.ŞTİ.