Off Canvas

 

SİGARA DUMANI VE HAVA KALİTESİ

ODOR ELEKTRONİK BURUN ( Odor Elektronic Nose )

Sigara Dumanı ve Hava Kalitesi (Cigarette Smoke and Air Quality)

             Yaşanılan ortamı ve havayı en çok kirleten etmen Sigara ve Sigara Dumanıdır. Sigara Dumanı en önemli kirleticiler arasında yer almaktadır. Sigara Dumanı 250 sinin kanser yaptığı bilinen / ( yada) zehirli olan 4000 den fazla sağlığa zararlı  madde içermektedir. Bütün bu bilgilerin ışığında sadece sigara içen değil sigara dumanına maruz kalan her kes bu olumsuzluklardan etkilenmektedir.

  

        Sigara içmeyen bir kişinin aynı yaşam ortamlarını paylaştıkları ve etkileşimde bulundukları sigara içen biri ile hemen hemen taşıdığı riskler eşittir. Böyle ortamlardan en fazla etkilenenler ;

 

a). Bebekler ve Çocuklar.

b). Yaşlılar.

c). Kadınlar ve Hamileler.

d). Engelliler.

 

 

ODOR ELEKTRONİK BURUN (Sigara Dumanı ve Hava Kalitesi )

Fonksiyonel Özellikleri:

1). Ortamdaki Sigara,Nargile,Pipo,Puro,Tütün,Elektronik Sigara v.b. içilip içilmediğinin tespit eder.

2). Ortamdaki insan sağlığına zararlı sigara ve benzeri ürünlerin kullanılmasından doğan dumanın seviyesini ppm oranında yoğunluğunu belirler.

3). Sigara içilen ortamlarda veya sigara dumanının olduğu ortamlarda duman kokusunun oluşturduğu Narkotik etki ,Kanserojen etki, Toksik etki ve Sediment ( Sigara Dumanında ki katmanların etkisi ) etkilerinin ortam dan temizlenmesini sağlar.

4). Zamanımızın çoğunu kapalı mekanlarda ; evde, işte, okulda, mağazalarda ve toplu yaşam alanlarında geçiriyoruz. Belirli hava kirleticileri kapalı mekanlarda yüksek konsantrasyonlarda bulunabilir ve sağlık sorunlarını tetikleyebilir.

Örnek olarak; Radon ( Toprakta oluşan radyoaktif bir gaz ) , Yanan yakıtlardan çıkan gaz ve partiküller, Kimyasal alerjenler ( polenler dahil ), Nem, Oda parfümlerindeki kimyasallar, Temizlik ürünlerindeki kimyasallar v.b diğer zararlı kokular. ODOR ELEKTRONİK BURUN havada bulunan bu tür kokuların tespit eder.

5). ppm değerinde koku değerlerini tespit eder.

6). Kaliteli havayı ortamda sağlamak için gerekli uyarıları yapar ve havanın temizlenmesi için sistemsel müdahalede bulunur.

 

 

Teknik Özellikleri :

1). ODOR ELEKTRONİK BURUN Metal Oksit Sensör ( MOS ) dizilerinden oluşmaktadır.

2). Sensör dizilerinden elde edilen elektronik değerler Yapay Zeka Uzman Sistem yazılımına öğretilmektedir.

3). Her koku için ayrı ayrı Yapay Zeka ve Uzman Sistem yazılımı ile referans veri tabanları oluşturulmaktadır. Kokuları ayırt edebilmek için.

4). Oluşturulan referans değerlere bakarak  bir çok kokuyu ayırt edip aynı anda tespit edebilmektedir.

5). ODOR ELEKTRONİK BURUN , IOT nesne tabanına sahiptir. İnternet ortamında veri gönderme özelliğini taşımaktadır. (Cep Telefonu, Tablet, Bilgisayar v.b. cihazlara )

6). Kurulumu güvenli ve kolay.

7). Sistem ilk kurulduğunda ortam daki hava şarttlarını kendi kendine tespit etmekte ve kendi calibrasyonunu yapmaktadır.

 

Organizasyon

ODOR CONTROL

TEKNOLOJİK SİSTEMLER VE GIDA ARGE SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

ÜRETİM

ODOR CONTROL TEKNOLOJİK SİSTEMLER VE GIDA ARGE SAN.TİC.LTD.ŞTİ.