Off Canvas

 

YANGIN VE DUMAN

Yanıcı maddenin oksijen ile ısı altında belirli bir oranlarda birleşmesiyle meydana gelen kimyasal bir reaksiyon olmasının yanı sıra, yüksek sıcaklık derecelerinde oluşur.

Yanma olayının gerçekleşebilmesi için 3 ana unsurun belirli oranlarda bir araya gelmesi gerekmektedir.

Yangın ise tamamen kontrolümüz dışındaki yanma olayıdır. Yanmanın oluşabilmesi için gerekli olan bu 3 şarta YANGIN ÜÇGENİ denir. Yeterli Isı, Yeterli Oksijen ve Yanıcı Madde Yangın Üçgenini oluşturur.

Isı, Oksijen ve Yanıcı Madde her zaman yaşadığımız ortamlarda bulunmaktadır. Ortamda bulunan bir yanıcı maddenin tutuşabilmesi veya yanabilmesi için ; ısının, yanıcı maddenin tutuşma sıcaklığına ulaşması ve en az % 16 oranında O2 ( Oksijen ) ile buluşarak bir arada olması gerekmektedir.

Bilgisizlik, Dikkatsizlik, İhmalkarlık, Kazalar, Sabotaj,Elektrik Tesisatlarındaki Aşırı Isınma ve Tabiat Olayları vb. etmenler başlıca Yangın sebepleri olarak görülmektedir.

Yangınlarda meydana gelen ölümlerin sebebi, binalarda alınan yangın güvenlik önlemlerine, üretim teknik ve teknolojisine, kullanılan yakıt cinsine ve halkın yaşama şekline bağlıdır.

Piyasada mevcut olan yangın önleme sistemi yoğun duman oluşumuna bakarak alarm vermektedir. Yoğun duman oluşumu yangının şiddetlendiğinin bir göstergesidir.

 

 

ODOR ELEKTRONİK BURUN ( Yangın ve Duman )

Fonksiyonel Özellikleri:

1). Yeni geliştirdiğimiz ODOR ELEKTRONİK BURUN Sistemi, havadaki oksijen konsantrasyonunu kontrol etmekte ve yangın sebeplerinden kaynaklı oksijen konsantrasyonundaki değişimlerini tespit etmektedir.

2). Yanıcı ve patlayıcı gazların ortamda olması, CO ve CO2 gazının artması ELEKTRONİK BURUN daki sensör dizilerinde değişime sebep olmaktadır.

3). Yangın oluşması öncesi gözle görülemeyecek kadar küçük sigara dumanı veya diğer duman oluşumu yangın kontrol sistemimizdeki sensör dizilerine temas ettiğinde değişimler göstermekte ve buda ODOR ELEKTRONİK BURUN Sisteminin yangını daha başlamadan tespit edebilmesini sağlamaktadır.

4). ODOR ELEKTRONİK BURUN Sistemi havadaki partükül seviyesindeki büyümeleri, ısı ve nem değişimlerinide ( büyümeleri ) tespit etmektedir.

Teknik Özellikleri :

 

1). ODOR ELEKTRONİK BURUN Metal Oksit Sensör ( MOS ) dizilerinden oluşmaktadır.

2). Sensör dizilerinden elde edilen elektronik değerler Yapay Zeka Uzman Sistem yazılımına öğretilmektedir.

3). Ortamdaki CO , CO2 gazlarındaki değişiklikler , havada bulunan partikül değişimleri, ısı ve nem büyümeleri ;Yapay Zeka ve Uzman Sistem yazılımı ile referans veri tabanları oluşturulmaktadır.

4). ODOR ELEKTRONİK BURUN Sistemleri oluşturulan referans değerlere bakarak bir daha Yangın başlamadan tespitini yapmaktadır.

5). ODOR ELEKTRONİK BURUN, IOT nesne tabanına sahiptir. İnternet ortamında veri gönderme özelliğini taşımaktadır. (Cep Telefonu, Tablet, Bilgisayar v.b. cihazlara ). Sesli uyarı vermekte ve internet üzerinden mesaj göndermektedir.

6). Kurulumu güvenli ve kolay.

7). Sistem ilk kurulduğunda ortam daki hava şartlarını kendi kendine tespit etmekte ve kendi kalibrasyonu nu yapmaktadır.

 

ODOR ELEKTRONİK BURUN Sistemi ile tasarlanmış yangın kontrol sistemi tablo 1 de belirtilen yangın oluşması sebeplerinden %82'sini tespit etmede başarılı olmuştur.

Organizasyon

ODOR CONTROL

TEKNOLOJİK SİSTEMLER VE GIDA ARGE SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

ÜRETİM

ODOR CONTROL TEKNOLOJİK SİSTEMLER VE GIDA ARGE SAN.TİC.LTD.ŞTİ.