Odor Elektronik Burun

/Odor Elektronik Burun
Odor Elektronik Burun2019-07-10T12:28:10+00:00

İnsanın koku alma sistematiği, yıllardır bilim çevrelerinin dikkatini çekmiş ve bu konuda uzun süreli, yüksek maliyetli çalışmalar yapılması teşvik edilmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde insan ve hayvanlardaki bu sistem, gelişen bilgisayar teknolojisi kullanılarak taklit edilmeye çalışılmıştır.

ELEKTRONİK BURUN NEDİR

Elektronik Burun yapısında kimyasal sensör dizisi bulunduran ve insan burnunun algılayamadığı seviyelerdeki kokular üzerinde hassas ölçüm yapabilen cihazdır.

ODOR ELEKTRONİK BURUN ( Odor Electronic Nose ) SİSTEMLERİ

Dünyada ve ülkemizde firmamız tarafından  MOS sensörler kullanılarak ilk defa geliştirilen  ODOR CONTROL ELEKTRONİK BURUN SİSTEMLERİ ; ( ODOR ELECTRONİC NOSE )  bir Yapay Zeka desteği ile insanın koku alma sistematiğini taklit eden bir mekanizmadır. Bu sayede yaşam alanlarında ve bir çok sektörde Güvenlik Kalkanları oluşturmaktayız. Geliştirdiğimiz ürün sistemi sayesinde Hayatınızı Yapay Zeka kontrol etmekte ve güvenilir kılmaktadır.

Yaşanılan ortamda oluşabilecek her türlü olumsuzluklara  ( Gaz Kaçağı , Yangın , Güvenlik İhlali v.b ) ODOR ELECTRONİC NOSE ile anında daha oluşmadan tespit , uyarı ve müdahale yeteneğini sağlamaktayız.

ODOR ELECTRONİC NOSE  sistemleri ;Ortam içinde bulunan birden fazla yanıcı ve patlayıcı gazlar arasında hangisinin daha yoğun olduğunun tespit edilmesi ve bunların yoğunluğuna göre kendi aralarında hassasiyet ölçümlerinin yapılmasını ve gerekli verilerin internet üzerinden gönderilmesi ve önlemlerin alınmasının sağlanmasını destekler.

 

Eğer yeni bir bilim bulmak için çok hırslı iseniz kokuyu ölçünüz.(Alexander Graham Bell 1914)

 

ODOR ELECTRONİC NOSE Sisteminde ;

*). Ortamdaki zararlı gazları algılayan bir Electronic Nose (  Elektronik Burun ) yapılmıştır.

*). Geliştirilen Odor Electronik Nose ( Odor Elektronik Burun ) nun algılama ünitesi içinde daha fazla hava yoğunlaştırarak daha hassas ölçüm sonuçları alma sağlanmıştır.

*). Zararlı gazların alt patlama sınırındaki ( LEL ) eşik değerlerinin üzerinde alarm ve uyarı vermesi.

*). Gerekli durumlarda otomatik veya el ile rölelere bağlı cihazların kontrolünü yapabilme.

*). Öğrenebilme ve karar verme yeteneğine sahip olması.

*). Algılanan zararlı gaz verilerinin internet üzerinden iletilmesi ve görüntülenmesi.

PİYASADAKİ GAZ DEDEKTORLERİ, GAZ ALARMLARI, YANGIN DEDEKTORLERİ, YANGIN ALARMLARI; Elektronik Burnun çok kaba taklidinden ibarettir. Bunların en önemli problemleri ortamdaki her türlü kokuya gaza tepki vermelerinden kaynaklanmaktadır. Yani ortam içinde bulunan birden fazla yanıcı ve patlayıcı gazlar arasında hangisinin daha yoğun ve yanıcı olduğunun tespit edilememesi ve hassas ölçümler’in  yapılamamasından dolayı  bu tip ürünlerin hiçbir güvenilirliği olmamaktadır

 

 

ODOR ELECTRONİC NOSE  ( Elektronik Burun ) Çalışma Prensiplerine Örnekler:

 1). ODOR ELECTRONİC NOSE Ortamda oluşabilecek olan hayati tehlike içeren gaz sızıntısını anında tespit ederek gerekli uyarının cep telefonu veya  bilgisayara gönderilmesi ve  daha tehlikeli bir hale gelmesini otomatik olarak engelliyerek; Sızıntının oluştuğu sistemi otomatik olarak kapatarak ve tahliye sistemini çalıştırarak ortamı tekrar güvenli hale getirir.

 2). ODOR ELECTRONİC NOSE sadece gaz değil Yangın rizkinide ortadan kaldırır. ODOR ELECTRONİC NOSE ile Yangını daha oluşmadan tespit ederek uyarır ve yangının başlamasına engel olur. Yangının çıkması için yanıcı maddenin tutuşma sıcaklığına ulaşması ve en az %16 oranında Oksijen ile buluşarak bir arada olması gerekir. Yangın rizkine yol açan faktörler;

ı).. % 26 Sigara ıı). % 16 Kasti yangın.ııı). % 14 Isınma. ıv). % 10 Çocuk oyunları. v). % 6 Yemek   pişirme. vı). % 10 Elektrik. vıı). % 16 Diğer.

ODOR ELECTRONİC  NOSE havadaki Oksijen konsantrasyonunda  değişim başladığında sistem ortama gerekli müdahalelerin yapılması için gerekli uyarıyı yapar ( Ortamda yangını tetikleyecek gazı ve elektriği keser ) .

3).ODOR ELECTRONİC NOSE  havada oluşan zararlı partiküllerin tespitinde yardımcı olur. Özellikle Kreşler de , okullarda , hastanelerde , iş merkezlerinde , toplu yaşam alanlarında havada oluşan değişimleri tespit eder ve hava kalitesinin arttırılması için gerekli uyarıları internet üzerinden yapar. Temiz hava kalitesinin artırılmasında önemli rol oynar.

 4).ODOR ELECTRONİC NOSE ortamdaki sigara içilip içilmediğinin tespitini kolaylaştırır. Ayrıça sigara içilen ortamlarda ortamın daha sağlıklı olması için ortamdaki sigara dumanının yoğunluğuna göre ortama müdahale eder ( Sigara Dumanının tahliyesini sağlar ).

 

 

ODOR ELEKTRONİK BURUN SİSTEMLERİNİN KULLANIM ALANLARI…..