Off Canvas

 

YAPAY ZEKA

Yapay Zeka; insan gibi davranışlar sergileme, sayısal mantık yürütme, hareket, konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür. Başka bir deyişle yapay zeka; bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini sağlar.

Yapay zekaya X sorusu yönetildiğinde daha önce verilen veya tanımlanan X sorusu cevapları arasından en rasyonel olanını seçip sunar. Bu nedenden dolayı X sorusu gelince her defasında yapay zeka X sorusunun cevaplarını süzer ve en rasyonel olanını sunar. Yapay zeka günümüzde X sorusu örneğinden daha fazlasını yapmaktadır.

Yapay zekayı tek başlık altında ele almak yanlış olur. Makine öğrenimi(Machine learning), Derin öğrenme(Deep learning) gibi kavramlar yapay zekayı oluşturan kapsayıcı terimlerdir.

Yapay Zeka, Makine öğrenimi, Derin öğrenme terimleri arasındaki farkı anlamak için aşağıdaki kronolojik sıralamayı incelemekte fayda var.

 

Makine Öğrenimi(Machine Learning) Nedir?

Yapay Zekanın bir kolu olan Makine öğrenimi aynı zamanda Derin öğrenmeyi kapsayan bir başka yapay zeka alt bilim dalı.Peki, nedir bu Makine öğrenimi? Ne işe yarar?

Makine öğrenmesi, makinenin sağlanan verilerle mantıklı ve rasyonel sonuçlar türetmesini sağlayan algoritmalardır.Örnek verecek olursak; Bir mağazada müşterilerin alışveriş fişi verileri ile ilgili algoritma yazılıyor. Bu algoritma; Cips alan müşterilerin aynı zamanda kola aldıkları bilgisini veriyor. Bu duruma istinaden cips rafları ile kola dolapları birbirine yakınlaştırılıyor ve satışlarda yükseliş görülüyor. Bir başka örnekte algoritmaya Üzüm tanıtılacak. Algoritmaya; Beyaz, mor, yuvarlak gibi özellikler tanımlanıyor. Üzüm ve Muz'u Makine öğrenimine sorunca hangisinin Üzüm olduğunu tanımlanan bilgileri süzerek ve rasyonellik ilkesini benimseyerek karar veriyor. Bu örnekte makine öğrenimini en basit haliyle ele aldık. Makine öğrenimi günümüz teknolojilerinde akıl sınırlarını zorlayacak bilgileri bize sunuyor.

Derin Öğrenme(Deep Learning) Nedir?

Derin öğrenme yine kronolojik sıralamadan görüleceği üzeri hem Yapay zekanın hem de Makine öğreniminin alt dalı olan bir teknoloji. Nedir bu Derin öğrenme? Ne işe yarar?

Derin öğrenme ve Makine öğrenimi birbirlerine oldukça benzer yapılardır. Derin öğrenme, Beynimizdeki nöronlar gibi çalışır. Üzüm örneği ile Derin öğrenme kavramını ortaya çıkaralım.

Makine öğreniminde Üzümün özelliklerini biz tanıtırken, Derin öğrenmede kendi kurallarını kendisi oluşturur; Hangisinin muz hangisinin üzüm olduğunu kendi işlemleriyle ayırt edebiliyor.

Yapay Zekanın Uygulama Alanları

Yapay zekanın en önemli uygulama alanları şöyledir;

  1. Ses tanıma
  2. Görüntü işleme
  3. Doğal dil işleme
  4. Koku işleme.
  5. Muhakeme

 

ODOR CONTROL TEKNOLOJİK ÜRÜNLER VE AR-GE SAN.TİC.LTD.ŞTİ.  olarak yaptığımız AR-GE çalışmaları sonucunda geliştirmiş olduğumuz ODOR ELECTRONİC NOSE ( Odor Elektronik Burun ) sistemlerini sizlerin hizmetlerine sunuyoruz.

 ODOR ELECTRONİC NOSE sisteminde Sizlere YAPAY ZEKA  ile tanışma fırsatı sunuyoruz. YAPAY ZEKA hayatınızın bir parçası olarak size hizmet veriyor. Bütün yaşam alanlarınızda ODOR ELECTRONİC NOSE la sizlere hizmet verebilmekteyiz.

Yaşamınızda ki  GÜVENLİK KALKANINIZI oluşturuyoruz ; hayatınızda ki HER TÜRLÜ KONFORU ve RAHATLIĞI  sunuyoruz.

 

              SEN DÜNYASIN ; O YÜZDEN SEN DEĞİŞİRSEN DÜNYA DEĞİŞİR…

                                                                                                                         SOHO.

Organizasyon

ODOR CONTROL

TEKNOLOJİK SİSTEMLER VE GIDA ARGE SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

ÜRETİM

ODOR CONTROL TEKNOLOJİK SİSTEMLER VE GIDA ARGE SAN.TİC.LTD.ŞTİ.